od zapomnienia do wszechobecności, limonki palców i ich potężny smak cytrusów znajdują się w tak wielu rzeczach, które teraz jemy i pijemy. Ale co oni, skąd pochodzą i jaka jest historia z dżinem z limonki palcowej?

Wysoko na płaskowyżu Blue Mountains kilka godzin na zachód od Sydney Australia, Lee Etherington – Farmer z zawodu, wynalazca przez cel i gorzelnik przez przypadek – opowiada o swojej niezwykłej uprawie.

Z rzędów kikutowych drzew przypominających drzewa zwisają ciemne owoce, które wyglądają trochę jak palce. Bliżej, ich wyboista zielona i głęboka ciemnoczerwona skórka bardziej przypomina skórę wapna.

Rzeczywiście, są to limonki palcowe – jeden z sześciu owoców cytrusowych pochodzących z Australii – i taki, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny.

Lee sięga do gałęzi i zrywa wapno palców, co w rzeczywistości wygląda bardziej jak rozdęty chili lub okra niż palec, otwiera go i delikatnie ściska.

W środku nie jest to, czego można się spodziewać.

Ani nasiona, ani sok – nie są w tym przypadku kości – niechluj wewnątrz. i zamiast segmentów, których oczekujesz w owocach cytrusowych; Finger Lime Flesh jest zapakowany w małe kule, takie jak Roe łososia.

W rzeczywistości owoc jest często określany jako „kawior” wapna palca. Te jasnozielone i czerwone koraliki pękają cierpki, smaczny sok cytrusowy. I to objawienie.

Limes, Hibiscus i Lee Etherington

Pierwszym sukcesem Lee były w rzeczywistości kwiaty Hibiscus. Opracował technikę wkładania kwiatów w słoikach i zachowania ich w jaskrawoczerwonym syropie. Użyliśmy jego kwiatów Hibiscusa w naszej książce koktajlowej, kiedy po raz pierwszy zaczęliśmy pana i pani Romance tak wiele lat temu.

Lee nawet włamał się do stanów z tym produktem i teraz sprzedaje swoje dzieła w ponad 50 krajach na całym świecie.

Ale z limonkami palcami Lee zdecydował, że chce stworzyć dżin, który w pełni wykorzystał ten niezwykły owoc w kształcie kawioru. Inne gorzelnie mają w butelkach kawior limonki palców, ale ponieważ owoc jest cięższy niż duch, koraliki po prostu osiadają na dnie butelki.

Po dziesięciu latach – tak, dziesięć lat – badań i rozwoju, Lee wymyślił technikę wykorzystującą białko z lotosu, które tworzy rodzaj sieci w dżinu. Jest bezbarwny, bezbarwny, bezwonny i jest całkowicie naturalny, ale trzyma małe kule wapiennego wapna, które wydaje się zawiesić je w cieczy.

Oznacza to, że naprawdę widać idealnie kawior limonki palców, ale oznacza to również, że każde pour gwarantuje kawałki wapna palcowego – nie tylko tego, kto dotrze do końca butelki.

Co więcej, Lee zdecydował, że gin potrzebuje czegoś dodatkowego – innego profilu smaku. Więc pochłania kawior limonki palcowej w całkowicie oddzielnym dżinie, aby owoc wchłonął te smaki, zanim wejdą do butelki. W rzeczywistości dostajesz dwa dżiny w jednym.

A ponieważ Lee nie lubi zatrzymywać się zbyt długo, wyprodukował kolejny dżin w ginach za pomocą głębokich czerwonego palca.

Problem z limonkami palcami

Byłoby dobrą wiadomością, aby dowiedzieć się, że limonki z rolnictwa było łatwym zajęciem, nie.

Niestety tak nie jest.

Jak wyjaśnia Lee, gdy chodzą po sadach, drzewa są pokryte długimi, ostrymi cierniami, co sprawia, że ​​ręcznie zbierają się nieprzyjemne. Ale ponieważ owoc jest dość delikatny, zbieranie maszyn nie jest opcją.

Jesteśmy tutaj na farmie Lee z doskonałą załogą odwagi!

Skóra wapienna palec jest pełna gorzkich olejków, które zmieszane z owocami rujnują smak. Oleje są również bardzo lepkie i również nie zchodzą ze skóry.

Co więcej, limonki palców – zwłaszcza czerwone – jak dojrzewać naraz. Lee maluje obraz wszystkich pędzących do sadu, aby wybrać jak najwięcej dojrzałych owoców, wszystkie tego samego dnia. Następnie owoc często się nie spędza.

Aby dodać dodatkową warstwę trudności, każde wapno palców jest również pełne drobnych nasion, które należy usunąć, zanim można je przetworzyć.

Ale śmiertelna wisienka na tym konkretnym torcie jest krajem tutaj jest ulubionym miejscem dla jednego z najniebezpieczniejszych pająków na świecie.

Bardzo jadowity i agresywny Sydney Silnel-Web Spider, który ma tak potężny ugryzienie, że może łatwo przebić miniaturę swoimi kami, lubi mieszkać w norach w miękkiej glebie.

I istnieją dziury dosłownie wszędzie na podłodze sadu.

Ale kiedy bierzesz pierwszy łyk najbardziej imponującego dżinu i toniki, jaki kiedykolwiek miałeś, bulgocząc małymi kulami wapiennego i pękając tym musującym smakiem wapna, zdajesz sobie sprawę z całej badania i ciężkiej pracy, całego ciernistego bólu i ryzyka śmierci było tego warte.

Możesz odebrać butelkę Gin Lime Hibiscus Co Finger Lime.

Powinieneś również sprawdzić naszą pełną recenzję tego dżinu tutaj w naszej zwykłej kolumnie z bohaterem do australijskich duchów rzemieślniczych odwagi.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *